Poszukiwanie pracy w Internecie. Co warto wiedzieć?

mężczyzna w marynarce z lornetka

Internet otwiera nowe możliwości przed osobami poszukującymi pracę. Znalezienie zatrudnienia jest wygodniejsze, niż niegdyś, a czas potrzebny na skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą krótszy. Wszystko to pod warunkiem, że zna się sposoby na efektywne szukanie pracy. Dowiedz się, gdzie znaleźć interesujące ogłoszenia o pracę oraz na co zwrócić uwagę podczas ich przeglądania. Zobacz również, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia.

Szukanie pracy w Internecie

Nie każde ogłoszenie o pracę jest godne uwagi. Warto unikać pracodawców oferujących bezpłatny okres próbny, czy staż w zamian za wpis do CV. Nie zapewnisz sobie w ten sposób zatrudnienia, a współpraca z osobą szukającą taniej siły roboczej przyniesie Ci więcej nerwów, niż satysfakcji. Zatem na jakie ogłoszenia o pracę odpowiadać? Przede wszystkim na te, które zawierają informacje o firmie i dane kontaktowe. W ten sposób będziesz mógł zapoznać się z działalnością potencjalnego pracodawcy i zdecydować, czy chcesz wysłać do niego swoje CV. Zwróć też uwagę, czy ogłoszenie zawiera wyczerpujący opis stanowiska i wymogi. Określisz dzięki temu, czy nadajesz się do pracy oraz ocenisz rzetelność firmy wystawiającej komunikat. Pamiętaj też, by nie wysyłać wraz z CV i listem motywacyjnym wrażliwych danych osobowych. Firma oczekująca, że prześlesz jej skan dowodu osobistego lub wniesiesz opłatę rekrutacyjną powinna budzić Twoje podejrzenia.

Nie tylko pasywne poszukiwanie pracy

Przeglądanie ogłoszeń o pracę nie musi być jedynym sposobem na znalezienie zatrudnienia. Pasywne poszukiwania można zamienić na aktywne działanie. W tym celu warto zamieścić własny komunikat informacyjny na portalu ogłoszeniowym. Warto opisać w nim swoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Można wspomnieć o dodatkowych kwalifikacjach, czyli ukończonych kursach, w tym o prawie jazdy. Istotny będzie opis swoich umiejętności – znajomość języka, czy obsługa określonych urządzeń. W ogłoszeniu można zamieścić także preferencje dotyczące przyszłego stanowiska pracy, w tym wykonywanej funkcji i oczekiwanych zarobków. Opis warto zakończyć zachętą do kontaktu z numerem telefonu lub adresem e-mail.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Efektywne poszukiwania pracy wymagają regularnego sprawdzania ogłoszeń. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie ich szukać. Jednym z miejsc, gdzie pracodawcy zamieszczają informacje o wolnym stanowisku pracy, są portale ogłoszeniowe. Serwisy jak Pokato.pl ułatwiają filtrowanie ogłoszeń, pokazując kandydatom interesujące ich wyniki. W serwisach tych wybrać można nie tylko branżę, ale także oczekiwane zarobki i miejsce zatrudnienia.

Portale ogłoszeniowe to nie jedyne miejsce

Ogłoszenia o pracę pojawiają się także w mediach społecznościowych. Warto dołączyć do lokalnych grup w social mediach i obserwować pojawiające się w nich posty. Niekiedy to właśnie tym kanałem szuka się osób do pracy. Osoby dokładnie znające swoje oczekiwania mają jeszcze jedną możliwość. Firmy umieszczają informacje o wolnych wakatach na swoich stronach internetowych. Po przejściu w zakładkę „kariera” zobaczyć można, czy dana firma prowadzi aktualnie nabór nowych pracowników.

Szukanie pracy nie musi trwać długo. Przeglądanie ogłoszeń w wielu miejscach w sieci, a także przejście do aktywnego poszukiwania zatrudnienia mogą przynieść efekt w krótkim czasie. Należy pamiętać, by pierwszy kontakt z pracodawcą był profesjonalny. Zadbaj o to przy odpowiadaniu na ogłoszenie lub gdy firma sama się do Ciebie zgłosi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.