Płytki drukowane na zamówienie – produkcja krok po kroku
Artykuł partnera.
Płytki PCB wykorzystywane są w wielu branżach, m.in. informatycznej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej, przemysłowej, medycznej, a także oświetleniowej. Firmy, które zajmują się produkcją zarówno specjalistycznych, jak i użytkowych urządzeń potrzebują obwodów drukowanych spełniających określone wymagania. Dlatego albo decydują się na ich samodzielne wytworzenie, albo na zamówienie płytek u doświadczonych producentów. Jak wyglądają poszczególne etapy produkcji płytek drukowanych?
Płytki PCB można znaleźć dosłownie wszędzie. Są wewnątrz laptopów, telewizorów, routerów, samochodów, smartwatchy, pralek, lodówek, kuchenek, lamp czy nawet zabawek dla dzieci, a mówimy tylko o przedmiotach, którymi otaczamy się na co dzień. Każda firma zajmująca się produkcją urządzeń tego typu musi albo samodzielnie wytwarzać obwody drukowane, albo zlecać to innym podmiotom.
W zależności od potrzeb i oczekiwań płytki drukowane na zamówienie mogą być jedno- lub dwustronne, mieć nawet do 18 warstw oraz być produkowane metodą przewlekaną SMT albo powierzchniową THT.
Jak wygląda standardowy proces produkcji obwodu drukowanego?
Weryfikacja plików projektowych
Na początek każda firma zajmująca się produkcją PCB wstępnie weryfikuje zamówienia kontrahentów w celu wychwycenia ewentualnych pomyłek. Jednocześnie tworzy tak zwane pliki CAD, czyli projekty obwodów drukowanych, na podstawie których wytwarza się płytki.
Gdzie zamówić płytki PCB? Sprawdź kompleksową ofertę firmy, dla której produkcja elektroniki to codzienność: https://printor.pl/oferta/
Przygotowanie laminatu
Później przygotowuje się laminat będący podstawą PCB. W zależności od potrzeb klientów dobiera się wielkość, grubość i materiał wykonania płytki. Dodatkowo laminaty różnią się między sobą grubością warstwy miedzi oraz warstwy izolacyjnej, dlatego te parametry także należy wziąć pod uwagę.
Nawiercanie i metalizacja
Kolejny etap to automatyczne nawiercanie – wykonywanie otworów montażowych, ułatwiających pozycjonowanie komponentów albo umożliwiających przewlekanie nóżek elementów w przypadku montażu THT. Otwory te trzeba później pokryć cienką powłoką miedzianą. Ten proces nazywa się metalizacją.
Warstwa światłoczuła, powłoka z cyny i trawienie miedzi
Następnie na płytki PCB nakłada się warstwę światłoczułą i maskę UV z zarysem ścieżek, a całość utwardza pod lampą UV. Później płytkę w miejscach niezabezpieczonych przez warstwę światłoczułą i w metalizowanych otworach pokrywa się cienką powłoką z cyny. Kolejno płytka przechodzi jeszcze przez jeden proces chemiczny – trawienie miedzi, w trakcie którego formują się ścieżki oraz pady.
Kontrola jakości i końcowe etapy produkcji
Tak przygotowane obwody przechodzą przez system kontroli jakości, żeby wykluczyć jakiekolwiek błędy w procesie produkcji. W ramach końcowych etapów na płytki nakłada się maski ochronne – soldermaski, tworzy się warstwę opisową, powleka się niezabezpieczoną miedź metalizowaną powłoką, przycina i frezuje oraz testuje gotowe już PCB.
Podsumowując, płytka drukowana na zamówienie przechodzi przez około 30 operacji obróbkowych. Żeby uniknąć ewentualnych problemów i tym samym kosztów, warto zdecydować się na stworzenie płytek prototypowych. Płytki prototypowe PCB można zamontować w projektowanych urządzeniach, aby móc przetestować ich działanie zanim zdecyduje się na produkcję seryjną.