Opłata paliwowa – czy wpływa na cenę przesyłki?

Samochod kuriera stoi na poboczu

W ciągu ostatnich lat zmiany cen paliwa znacząco wpłynęły na branżę transportową, a wynikające z tego wahania, które są prognozowane na kolejne miesiące, wymusiły uwzględnienie dodatkowej opłaty za paliwo. Czy to dotyczy też firm kurierskich? Czy opłata paliwowa wpływa na cenę przesyłki?

Czym jest opłata paliwowa?

Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym opłacie paliwowej podlega wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, które są wykorzystywane do napędu silników spalinowych. Obowiązek ponoszenia tej opłaty spoczywa na jednym z następujących podmiotów:

  • producencie paliw silnikowych lub gazu,
  • importerze paliw silnikowych lub gazu,
  • podmiocie, który dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych lub gazu,
  • innym podmiocie, który na podstawie przepisów podlega takiemu obowiązkowi.

Obowiązek wniesienia opłaty paliwowej np. do naczelnika urzędu skarbowego powstaje z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw silnikowych oraz gazu.

Czy opłata paliwowa wpływa na cenę przesyłki?

Skoro opłata paliwowa uderza w branżę transportową, powstaje pytanie, czy ma ona wpływ na cenę przesyłki nadawanej bezpośrednio w firmie kurierskiej lub przez brokera np. Sendit.pl.? Otóż biorąc pod uwagę fakt, że kurierzy przemieszczają się pojazdami spalinowymi, większość indywidualnych firm dolicza opłatę paliwową do finalnej ceny za paczkę. Najczęściej jest to udział procentowy w pełnej opłacie za przesyłkę, który wylicza się na podstawie specjalnego wzoru.

Jeśli nie chcesz martwić się o konieczność dodatkowego uiszczania opłaty paliwowej podczas wysyłania paczek, najlepiej nadawaj je przez brokera kurierskiego. Koszty przesyłki są wtedy każdorazowo uwzględnione w podawanej cenie. A ze względu na zgromadzenie w jednym miejscu ofert wielu przewoźników, ostateczna kwota nadania i tak jest bardzo konkurencyjna.

Szczegółowy cennik oraz informacje, o tym jak najtaniej nadać przesyłkę znajdziesz pod adresem: https://www.sendit.pl/blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.