Opiekunki w Niemczech

Opieka nad starszą osobą

Opiekunka osób starszych w Niemczech zajmuje się seniorami, którym pomaga w codziennym życiu i czynnościach. Sprawdź jakie musi mieć kwalifikacje, a także na jakie zarobki może liczyć.

Opiekunka w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech to praca wymagająca określonych umiejętności i cech charakteru. Jednak ze względu na wysoki poziom zarobków, który w dalszym ciągu utrzymuje się na dużo wyższym poziomie, niż w Polsce, jest to praca bardzo chętnie podejmowana przez Polaków.

Aby rozpocząć pracę w Niemczech jako opiekunka powinnaś spełniać następujące wymagania:

 • być gotowa do wyjazdu i pobytu w Niemczech przez okres min 2 miesiecy
 • znać podstawy języka niemieckiego
 • być otwarta na pomoc i potrzeby osoby starszej

Zakres obowiązków może być różny, w zależności od potrzeb podopiecznego oraz jego rodziny. Zasadniczo do obowiązków opiekunki osoby starszej zaliczamy następujący zakres zadań:

 • pomoc w higienie
 • ścielenie łóżka
 • pomoc w sprzątaniu mieszkania
 • codzienna toaleta
 • pranie i prasowanie
 • przygotowanie i podawanie posiłków
 • umawianie wizyt lekarskich
 • towarzyszenie seniorowi podczas umówionych spotkań

Za pracę na stanowisku opiekunki w niemieckiej rodzinie możesz zarobić w przedziale 1200 do 1800 euro, zależnie od potrzeb osoby starszej i zakresu obowiązków. Praca opiekunki w Niemczech jest więc zdecydowanie lepiej płatna niż praca na tym samym stanowisku w Polsce.

Cechy charakteru opiekunki osób starszych

Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwa. Bywa bardzo często zdecydowanie wymagającą pracą. Nie dotyczy to tylko sprawności fizycznej, ale i psychicznej. Opiekunka osoby starszej powinna więc wyróżniać się przede wszystkim cierpliwością i empatią. Powinna z zasady lubić ludzi i nieść im pomoc. Osoby starsze często poważnie chorują, mają problemy z otępieniem, demencją starczą, Alzheimerem. Są to schorzenia specyficzne, których objawy nie zawsze będą przyjazne środowisku zewnętrznemu. Dlatego opiekunka powinna potrafić wykazywać się odpowiednim zrozumieniem. Bardzo ważne są też zdolności komunikacyjne, kompromisowość, motywacja, konsekwentność w działaniu. Poza tym osoba opiekująca się osobami starszymi musi być silna fizycznie. Nie może mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, by podjąć tę pracę.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Szukasz atrakcyjnych ofert pracy w opiece nad osobami starszymi? Jeżeli chcesz zacząć pracę jako opiekunka w Niemczech zgłoś się do CareWork. Skorzystaj z ofert CareWork – firmy o wieloletnim doświadczeniu na polskim i niemieckim rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.