Laptopy do pracy biurowej – najważniejsze cechy
Jeszcze do niedawna w pracy biurowej wykorzystywano niemal wyłącznie komputery stacjonarne. Dziś jednak coraz więcej firm decyduje się na laptopy, zapewniające większą swobodę działania. Mobilne urządzenia można w razie potrzeby łatwo przenosić między pomieszczeniami, zabrać na konferencję lub spotkanie biznesowe, a nawet do domu w przypadku przejścia na pracę zdalną. Czy jednak każdy laptop nadaje się do pracy biurowej?
Jakie laptopy wybrać do biura?
Dość powszechne wydaje się przekonanie, że laptopy ustępują komputerom stacjonarnym pod względem wydajności. W rzeczywistości wszystko zależy od parametrów konkretnych urządzeń. Producenci proponują mobilne maszyny o znacznie lepszej wydajności niż typowy komputer, choć oczywiście trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Obecnie oferta jest jednak bardzo szeroka i nie trudno znaleźć rozwiązanie optymalne pod względem tak jakości, jak i ceny. Na co należy zwrócić uwagę? Laptop przeznaczony do pracy wykonywanej raz w biurze, raz w terenie, a kiedy indziej w domu, powinien być niezawodny oraz umożliwiać rzetelne wykonywanie obowiązków. Najlepiej, gdy urządzenie jest lekkie, wytrzymałe, a także wyposażone w dobre podzespoły, szczególnie skuteczny procesor. Długi czas pracy baterii to kolejna pożądana cecha. W niektórych zawodach przyda się także napęd optyczny, który już nie jest standardem. Warto także zadbać o odpowiednią ilość wejść USB.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptopy do biura?
Urządzenia tego typu sprzedawane są najczęściej z konkretnym systemem operacyjnym, co znacznie skraca czas potrzebny na przygotowanie laptopa do pracy. Najpopularniejsze opcje to Windows i macOS. Ten pierwszy to rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Niemal każdy miał do czynienia z tym systemem, a jego obsługa jest intuicyjna. Podstawowa wersja Windows 10 Home doskonale sprawdzi się do pracy biurowej, choć bardziej wymagający użytkownicy, w tym klienci biznesowi, z pewnością docenią dodatkowe funkcje Windows 10 Pro. Z kolei produkt firmy Apple uważa się za bardziej stabilny oraz mniej narażony na ataki wirusów. Jednak niektóre programy mogą nie być do niego przystosowane. Zakup laptopa bez systemu operacyjnego to z kolei opcja dla firm, które już wcześniej taki system kupiły lub chcą skorzystać z darmowego Linuxa, który jednak nie jest przyjazny użytkownikom.
Co ułatwia pracę na laptopie?
Aby praca na mobilnym urządzeniu była komfortowa, musi ono szybko reagować na polecenia. A zatem, wybierając laptopy do biura, należy zapoznać się z ich specyfikacją. Szczególnie duże znaczenie odgrywa procesor. Modele wyposażone w najnowszej generacji procesor, co najmniej czterordzeniowy, gwarantują, że wszystkie zadania zostaną wykonane bez opóźnień. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej pamięci. Dysk półprzewodnikowy SDD charakteryzuje większa odporność, a także szybszy odczyt i zapis danych, niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD. O wyborze biurowego laptopa decyduje też rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli ma służyć grafikom, to kluczowe znaczenie ma jakość matrycy oraz karty graficznej, w przypadku których należy postawić na najnowocześniejsze rozwiązania.