Jakie formy ochrony są wymagane w spawalnictwie?

Mężczyzna w spacjelnym ubraniu spawa konstrukcje metalową

Praca spawacza postrzegana jest jako jedna z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Spawaczowi zagrażają: wysoka temperatura, dym spawalniczy, promieniowanie, pole elektromagnetyczne oraz hałas. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna być więc wyposażona w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Jakie formy ochrony są wymagane w spawalnictwie?

Środki ochrony oczu i twarzy

Do ochrony twarzy wykorzystywane są zazwyczaj przyłbice spawalnicze, które sprawdzają się idealnie podczas długotrwałego i intensywnego spawania. Z uwagi na niższy komfort użytkowania rzadziej stosowane są kaptury spawalnicze (używane są przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych oraz wymagających zmiennego ustawiania głowy i ciała) oraz tarcze spawalnicze, które trzeba trzymać w dłoni, co uniemożliwia na przykład przytrzymanie spawanego przedmiotu. W przypadku spawania gazowego stosuje się okulary lub gogle ochronne.

Rękawice i obuwie spawalnicze

Do ochrony rąk podczas spawania stosowane są rękawice spawalnicze wykonane ze skór chromowych o wyprawie termoodpornej, na podszewce impregnowanej niepalnie, które szyte są nićmi niepalnymi. Rękawice spawalnicze powinny zostać dobrane do metody spawania:

  • rękawice typu A przeznaczone są do spawania metodami MIG/MAG i MMA,
  • rękawice typu B przeznaczone są do spawania metodą TIG,
  • rękawice typu A/B są właściwe do wszystkich wymienionych wyżej metod spawania.

Jeśli chodzi o obuwie spawalnicze, to przyjmuje ono najczęściej postać trzewików i półsaperek. Ma za zadanie chronić spawacza przed iskrami oraz odpryskami gorących metali, dlatego powinno być wykonane ze skóry odpornej na działanie czynników gorących. Poza tym buty spawalnicze powinny być odporne na przepalenie i skurcz powierzchniowy po ogrzewaniu oraz wykazywać właściwości antystatyczne i antypoślizgowe. W zależności od zagrożeń występujących w miejscu pracy mogą mieć podeszwę antyprzebiciową i podnosek.

Ubranie spawalnicze

Ubranie spawalnicze to różnego rodzaju kombinezony, fartuchy, narzuty, spodnie ogrodniczki i do pasa, bluzy czy rękawy spawalnicze. Dostępne są one na przykład w sklepie spawalniczym Spawaj.eu. Powinny być one przede wszystkim niepalne, odporne na działanie drobnych rozprysków płynnego metalu oraz mieć odpowiednie właściwości dielektryczne. Odzież spawalnicza nie powinna zawierać kieszeni, a jeżeli je ma, powinny być one odchylone od bocznego szwu o kąt przynajmniej 10 stopni. Spodnie spawalnicze nie powinny mieć zakładek i mankietów, a zapięcia powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby nie tworzyły otworów i fałd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.