Jak założyć sad śliwkowy

Śliwki

Założenie sadu owocowego wiąże się z dużą inwestycją i zyskiem odroczonym w czasie, ale za to rozłożonym na wiele lat. Obserwując rynek konsumpcyjny można zauważyć pewne tendencje, które mają wpływ na opłacalność upraw danego rodzaju owoców.

Co sadzić w czasie kryzysu jabłkowego

Obserwując kłopoty sadowników produkujących jabłka, zarówno na rynek rodzimy jak i na eksport wielu rolników rezygnuje z założenia sadu. Zamiast rezygnować, warto dowiedzieć się jakie owoce są obecnie skupowane w najbliższych punktach odbioru położonych blisko gospodarstwa.

Śliwki jako panaceum

Popularyzacja antocyjanów w diecie oraz medycynie tworzy duży rynek przetwórstwa oraz zbytu dla owoców zawierających ten barwnik. W dużej ilości występują one też w śliwkach o ciemnej skórce (typu węgierka). Dlatego przyszłość sadów śliwkowych wygląda bardzo interesująco.

Sposoby uprawy

Śliwkowy sad towarowy można prowadzić pod zbiór kombajnowy. W tym celu należy odpowiednio prowadzić drzewa na niskich podkładkach. Wysokość docelową do 1,8 m, w rzędzie do 1,5 do 2 m, a między rzędami odległość powinna wynosić 4 m.

Drugim sposobem jest uprawa tradycyjna w rozstawie 4 x 3,5 m z koronami typu pucharowego. W ten sposób uprawia się śliwy na podkładce ałycza, oraz tradycyjne Węgierski, które źle reagują zbyt silne cięcie.

Jakie wybrać odmiany

Bardzo dobre plony w takim sadzie dały odmiany śliwek między innymi takie jak Cacanska Lepotica, Jojo czy Elena. Plon jest generowany dzięki gęstemu nasadzeniu drzewek. Odmiany szczepione na ałyczy sadzi się do 1,5 tys. sztuk na ha, gdyż na tej podkładce rosną mocniej i nie są tak tolerancyjne na cięcie. Podkładka w postaci Węgierki Wangenheima sprawia, że drzewo ma o wiele mniejszą siłę wzrostu i można zagęścić uprawy na ok 2 tys. drzewek na ha.

 

Kiedy spodziewać się pierwszych plonów

W pierwszym roku prowadzimy tylko przewodnik do 1,8 m wysokości. Na przełomie maja i czerwca usuwamy górne przyrosty oprócz jednego. W następnych pojawi się kilkanaście drobnych przyrostów, które będą dawać pierwszy plon. Zbiór kombajnowy można przeprowadzać już od trzeciego roku. Przy prowadzeniu tradycyjnym musimy na zbiór poczekać chwilę dłużej jednak pierwsze zbiory są już po 2-3 latach.

Śliwa wymaga gleb dobrze nawodnionych oraz odpowiednio żyznych. Najlepsze są grunty z wyższym poziomem wód gruntowych (70-100 cm), nieprzydatne pod inne drzewa owocowe. Dobrze jest zakładać sady na stokach o ekspozycji południowej i południowo-zachodniej, wtedy owoce dobrze i szybko dojrzewają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.