Dlaczego warto wdrożyć w firmie działania SEO?
Artykuł partnera.
Marketing w internecie to nie tylko typowa reklama. Chociaż kampanie typu Google Ads doskonale sprawdzają się jako szybki sposób przyciągnięcia klientów, wiążą się ze sporą inwestycją i działają w krótkoterminowej perspektywie. Dlatego warto też spojrzeć na drugą stronę medalu, a zatem na SEO. Zobacz, czym dokładniej są działania w tym obszarze i jakie korzyści mogą Ci przynieść.
SEO, czyli co?
O SEO mówi się bardzo wiele, ale mimo to nie każdy musi być do końca pewien, o co chodzi w tym narzędziu. Mówiąc najprościej: SEO to narzędzia, które wykorzystuje się, aby uzyskać jak najlepszą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania Google, kiedy potencjalny klient wpisuje zapytanie związane z Twoją działalnością. Chodzi zatem o zwiększenie „naturalnej” widoczności firmy w internecie – tak, aby jej oferta mogła przyciągać coraz większą liczbę wartościowych odbiorców. Takich, którzy z czasem staną się klientami.
Czym różnią się SEO i Google Ads?
Google Ads to system płatnej reklamy, a zatem komunikatów, które są wyświetlane zarówno w samej wyszukiwarce, jak i na zewnętrznych portalach – np. w formie banerów, materiałów video czy innych „wstawek” przeplatających treść. Można to porównać np. do publikowania komunikatów promocyjnych na billboardach czy w mediach tradycyjnych. Wynajmujesz zatem w internecie „powierzchnię”, w której w określonych sytuacjach wyświetli się Twoja reklama. Za każde takie wyświetlenie czy kliknięcie trzeba zapłacić.
SEO to działania prowadzone głównie w obrębie Twojej strony firmowej, które mają ją uczynić maksymalnie przyjazną dla wyszukiwarki. Chodzi o to, aby algorytmy Google wysoko oceniły jej zawartość w kontekście fraz wpisywanych przez Twoich potencjalnych klientów i umieszczały serwis wysoko w wynikach wyszukiwania. Tu koszty są związane nie tyle z samą publikacją reklam (bo reklam nie ma), a z działaniami podejmowanymi przez specjalistów, aby wypracować te wysokie pozycje i przełożyć je na pozyskanie realnych klientów.
Różnica wiąże się też z trwałością efektów. I tak:
- wyniki kampanii Google Ads przychodzą bardzo szybko, niemal natychmiast po uruchomieniu kampanii, ale są osiągane wyłącznie w czasie jej opłacania – pozwalają więc realizować cele krótkoterminowe,
- efekty SEO utrzymują się znacznie dłużej – raz wypracowane, przynoszą długofalowe wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a późniejsza inwestycja w podtrzymanie rezultatów może być niższa. Stąd też SEO oznacza zazwyczaj znacznie lepsze ROI niż Ads.
– Warto przy tym pamiętać, że działania na polach SEO i Ads nie wykluczają się wzajemnie. Wręcz przeciwnie. Najczęściej wzajemnie się uzupełniają i są realizowane w ramach jednej, spójnej strategii marketingowej. Tak osiąga się efekt synergii – wyjaśnia ekspert agencji Fabryka Marketingu, która specjalizuje się w szeroko pojętych kampaniach online oraz w pozycjonowaniu.
Jakie korzyści przynosi SEO firmie?
SEO, czyli pozycjonowanie to dobra strategia właściwie dla firmy z każdej branży – niezależnie od skali działalności czy też profilu (B2B czy B2C). Wdrożenie odpowiednio przygotowanej strategii przekłada się na:
- przyciąganie na stronę internetową wartościowych odbiorców – a zatem osoby, które są realnie zainteresowane rozwiązaniami, które oferujesz i dobrze rokują jako klienci,
- optymalizację kosztów pozyskiwania klientów,
- skuteczne poszerzanie portfela klientów,
- precyzyjną „mierzalność” efektów – a zatem możliwość prześledzenia, jak działania podjęte przez zespół agencji marketingowej przełożyły się na realizację celów biznesowych.
Warto też pamiętać, że pozycjonowanie daje dużą kontrolę nad budżetem – skala działań może być dopasowana do możliwości finansowych firmy. Później, wraz z rozwojem, można poszerzać zakres strategii SEO, np. o pozycjonowanie na bogatszą gamę fraz kluczowych. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu narzędziu i wykorzystać potencjał, jaki w nim drzemie. W końcu „jeśli nie ma Cię w Google, nie istniejesz!”.