Definicja korporacji transnarodowych
Korporacje transnarodowe, stanowią jedną z głównych sił napędzających procesy globalizacji. Ich działania prowadzą do globalizacji rynków towarowych i usług, powstania globalnych sieci produkcji oraz zmian w funkcjonowaniu wielu gałęzi przemysłu. Przyczyniają się one do restrukturyzacji gospodarek i wzrostu współzależności między krajami.
Nowy porządek światowego rozwoju
To one decydują o tym jakie miejsce w nowym międzynarodowym podziale pracy będą zajmowały kraje słabiej rozwinięte. Ze względu na swój potencjał ekonomiczno – finansowy korporacje transnarodowe formalnie i nieformalnie oddziałują na pozostałe podmioty zagranicznej i międzynarodowej polityki ekonomicznej, w tym zwłaszcza na rządy i organizacje międzynarodowe.
Po co nam rządy?
Korporacje transnarodowe zajmują wśród uczestników stosunków międzynarodowych miejsce szczególne. Niezwykle dynamiczny rozwój tych podmiotów oraz niebywały wzrost ich siły i zdolności oddziaływania na stosunki międzynarodowe sprawia, że są one postrzegane jako swoisty fenomen współczesnego świata. Z jednej strony, najwięksi beneficjenci, z drugiej zaś – siła napędowa i katalizator procesów, które w istotny sposób modyfikują podstawowe parametry środowiska międzynarodowego, implikując transformację pozycji i ról poszczególnych podmiotów funkcjonujących w jego ramach, a także zmianę charakteru ich wzajemnych relacji.
Przypominają mi się od razu filmy o tych wszystkich katastrofach na ziemi wywołane przez chęć zysku wielkich firm, które nie patrzą na to jak niszczą środowisko. Zresztą widać jak firmy mogą zmusić państwa do posłuszeństwa, manipulując innymi rządami czy przepływem towarów.