Czym kierować się przy wyborze stołu spawalniczego?

Stoły spawalnicze.

Wysokiej jakości stoły spawalnicze poprawiają jakość i komfort pracy. Jeśli właśnie postanowiłeś wyposażyć swój warsztat spawalniczy w tego typu akcesoria, dobrze trafiłeś. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze stołów spawalniczych.

Jakość stołów spawalniczych a komfort pracy spawaczy

Nie da się ukryć, że dobrej jakości stoły spawalnicze przyspieszają pracę i wpływają na jej komfort. Profesjonalny stół spawalniczy ma idealnie płaską powierzchnię na wygodnej wysokości. Wyposażony jest w dodatkowe elementy jak szyny prowadzące, zaciski narożnikowe czy otwory do przechowywania narzędzi. Wszystko to wpływa na precyzję i tempo pracy.

Kiepskiej klasy stoły spawalnicze nie oferują prawidłowej stabilności, nie mają też możliwości regulacji. Nie zapewniają także bezpieczeństwa i trwałości. Trwały blat roboczy nie tylko jest inwestycją na lata. W dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędność.

Na jakie kryteria stołów spawalniczych zwracać uwagę?

Dla każdego właściciela warsztatu ważne jest, aby zapewnić komfort pracy i bezpieczeństwo swoim pracownikom. Profesjonalnym spawaczom niezbędny jest nie tylko wysokiej klasy sprzęt do spawania, ale i akcesoria takie jak stoły spawalnicze. Jakie kryteria są ważne przy ich wyborze?

Stoły spawalnicze – materiał wykonania

Stoły spawalnicze narażone są na wysoką temperaturę. Stal, z której zostały wykonane, musi więc być trwała i wytrzymała (między innymi odporna na korozję i rdzę). Nogi stołu spawalniczego powinny mieć więcej niż jeden cal grubości. Tylko wtedy zapewnią solidną podstawę i umożliwią przenoszenie dużych obciążeń.

Stoły spawalnicze z regulacją

Zanim kupisz stoły spawalnicze do swojego warsztatu, zorientuj się, czy możesz (i ile razy) regulować kąt nachylenia. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ spawanie to skomplikowany proces, w którym musisz mieć łatwy dostęp do spawanych elementów. Na pewno docenisz możliwość regulacji kąta nachylenia stołu spawalniczego. Dzięki temu poprawisz komfort swojej pracy.

Czy wiesz, że niektóre stoły spawalnicze ustawisz nawet pod pięcioma kątami? Te gorszej jakości ułożysz tylko pod jednym lub dwoma.

Stoły spawalnicze, czyli trwale i wytrzymałe blaty robocze

Trwałość i wytrzymałość stołów spawalniczych to zdecydowanie cechy, które należy brać pod uwagę przy wyborze tego rodzaju akcesoriów. Do spawania ciężkich elementów przyda się solidny stół z masywnymi nogami. To właśnie one zapewnią mu większą stabilność.

Stoły spawalnicze o dużej masie będą idealnym wyborem do warsztatu. Z kolei do prac hobbystycznych warto wybrać lekkie akcesoria.

Wygodne stoły spawalnicze to podstawa pracy

W wielu warsztatach nie ma zbyt wiele miejsca na stoły spawalnicze. Z tego względu warto postawić na modele składane. Doskonale sprawdzi się stół z kółkami. Łatwo go przeniesiesz gdziekolwiek tylko chcesz, nawet jeśli jego waga jest duża.

Soły spawalnicze z elementami zaciskowymi

Zainteresuj się stołami spawalniczymi z elementami zaciskowymi. Dzięki nim przytrzymasz metal w jednym miejscu, co ułatwi Ci spawanie.

Stoły spawalnicze z funkcją spawania pod kątem prostym

Łączenie elementów pod kątem prostym (squaring) jest bardzo przydatne. Bez odpowiedniego sprzętu nie jest jednak możliwe. Profesjonalne stoły spawalnicze umożliwiają spawanie złączy:

  • narożnych,
  • krzyżowych,
  • taśmowych,
  • doczołowych,
  • zakładkowych

pod kątem 90 stopni.

Stoły spawalnicze z akcesoriami pomiarowymi

Bez pomiarów nie zrealizujesz żadnego zlecenia spawalniczego. Blat roboczy wyposażony w urządzenia pomiarowe zwiększy niezawodność konstrukcji, zapobiegnie brakowi połączeń, powstawaniu podcięć i kraterów. A co określisz dzięki możliwości pomiaru? Na pewno:

  • szerokość i wysokość szczeliny,
  • długość połączeń,
  • kąt skośny,
  • wypaczenie.

Pamiętaj o tym, że dobrej jakości stoły spawalnicze zapewniają doskonałe wypoziomowanie (ma to wpływ na dokładność projektu). Praca na nich jest bezpieczna i precyzyjna. Dzięki trwałości, wytrzymałości i odpowiedniemu materiałowi, z których zostały wykonane wspomniane akcesoria spawalnicze, podniesiesz komfort pracy spawaczy i zapewnisz prestiż swojemu warsztatowi. Jeśli bowiem pracujesz na sprzętach dobrej klasy, jesteś postrzegany jako profesjonalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.