Czym jest i jak działa leasing pracowniczy?
XXI wiek to czas przełomu cyfrowego i technologicznego. Tak dynamiczny rozwój wpływa również na rynek pracy – nowe zawody czy dotychczas rzadko spotykane rodzaje porozumień wymagają od pracodawców ciągłych zmian i szybkiej adaptacji do środowiska. Coraz popularniejszą formą “nowoczesnej” umowy jest leasing pracowniczy, który wciąż należy do zbioru umów mało popularnych i rzadko wykorzystywanych. A szkoda, bo jest prostym i opłacalnym sposobem na pozyskanie krótkoterminowego pracownika.
Czym jest leasing pracowniczy?
Określenie leasing kojarzy się większości z nas z wynajęciem a następnie spłacaniem maszyn, samochodów czy nieruchomości. Jest to słuszne skojarzenie, bo również w przypadku leasingu pracowniczego mamy do czynienia z formą “wypożyczenia” pracownika od innej firmy. Takie działanie polega na oddelegowaniu pracownika z jednego przedsiębiorstwa do drugiego, oczywiście za porozumieniem obu stron. Należy jednak pamiętać, że pracownik również musi się zgodzić na “transfer”, inaczej taka umowa nie zostanie zrealizowana.
Leasing pracowniczy a kodeks pracy
W prawie również funkcjonuje pojęcie leasingu pracowniczego. Znajduje się ono dokładnie w artykule 1741 kodeksu pracy, a brzmi następująco:
“Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Art. 1741. § 1-2 Kodeks Pracy
Jak można zauważyć w powyższym tekście, takie porozumienie nie należy do skomplikowanych i nie posiada zbyt wielu obostrzeń. Jednakże warto pamiętać, że leasingodawcą jest firma delegująca pracownika lub agencja pracowników tymczasowych, a leasingobiorcą jest przedsiębiorstwo go podejmujące. Natomiast sam pracownik jest w tym przypadku przedmiotem umowy.
Czy leasing pracowniczy się opłaca?
I w tym przypadku, jak przy wielu ważnych dla ludzkości pytaniach, należy odpowiedzieć: to zależy. Ocena rentowności podlega rozmiarowi i celom twojego przedsiębiorstwa, gdyż tymczasowi pracownicy są z pewnością dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich firm. Dlaczego?
Omijasz większość problemów związanych z HR
Możesz skoncentrować się na działalności twojej firmy, bo nie spotykasz się z jakże trudną istotą zarządzania zasobami ludzkimi. Nie musisz wystawiać ogłoszeń czy weryfikować zatrudnianego. Dzięki temu zyskujesz czas i środki, które możesz poświęcić na inne cele twojego przedsiębiorstwa.
Oszczędzasz najważniejszą walutę – czas
Jeśli korzystasz z agencji leasingowej, to dzięki zatrudnieniu tymczasowego pracownika będziesz mógł nie marnować czasu na problemy HR-owe, obsługę listy płac czy rozliczenia podatkowe.
Komfort
Uzyskasz pewny komfort, gdyż większość papierkowej roboty będzie po stronie agencji leasingowej. To szczególnie ważne, jeśli twój biznes jest bardzo stresogenny, a pracownik tymczasowy jest potrzebny na dosyć krótki termin.
Mniejsze ryzyko zatrudnienia
Leasing pracowniczy to niewątpliwie możliwość pozbycia się części ryzyka występującego przy zatrudnieniu nowego pracownika. Agencje leasingowe zazwyczaj formalnie zatrudniają taką osobę, przez co w połączeniu z ich doświadczeniem oraz umiejętnościami, niesamowicie obniża się twoje ryzyko związane z wynajęciem pracobiorcy.