Czy warto zatrudniać pracowników z Azji?

Zatrudnianie pracownika.

Wielu polskich przedsiębiorców boryka się z brakami kadrowymi. Mimo że bezrobocie w naszym kraju jest wysokie, sytuacja w firmach nie ulega poprawie. Ich właściciele zatrudniają Ukraińców, jednak ich rosnące wymagania finansowe sprawiają, że nie jest to opłacalne. Jakie jest zatem rozwiązanie? Pracownicy z Azji mogą być odpowiedzią na potrzeby naszego rynku. Dlaczego warto ich zatrudniać?

Pracownicy z Azji – ratunek dla polskich przedsiębiorców

Polskę dotknął niż demograficzny. Musimy to w końcu stwierdzić – nasze społeczeństwo się starzeje. Jeśli dodać do tego rosnące zapotrzebowanie na pracowników, widać jasno, że sytuacja w firmach jest dramatyczna. Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy ratunku upatrują w zatrudnianiu obcokrajowców.

Ukraińcy zapełniają polskie budowy, jednak to nie zapobiega kryzysowi kadrowemu. Nasi sąsiedzi ze Wschodu chętniej emigrują do pracy do Niemiec, ponieważ tam mogą liczyć na wyże stawki.

Twoje przedsiębiorstwo dotknął kryzys? Pomyśl o zatrudnieniu pracowników z Azji. W Bangladeszu, Indiach i Wietnamie znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów. Niekoniecznie musisz dawać im pracę na stanowiskach niższego szczebla – wśród obywateli Azji jest mnóstwo wykształconych osób.

Jak wygląda sytuacja na azjatyckim rynku pracy?

Pracownicy z Azji przeważnie jawią się jako osoby niewykształcone, które można zatrudnić tylko do prac fizycznych. Takie pojęcie jest dla nich bardzo krzywdzące! Owszem, w Bangladeszu znajduje się centrum szkoleniowe, gdzie przyszli pracownicy kształcą się wielu zawodach takich jak szwaczka, murarz czy operator wózka widłowego. Jednak wśród obywateli Azji znajdują się także managerowie, lekarze i informatycy.

Niestety, rzeczywistość w Azji wygląda zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Obywatele Dalekiego Wschodu nie mogą u siebie liczyć na godziwe zarobki. Nieraz mają problem, aby wykarmić swoje rodziny, nie mówiąc już o tym, że nie wykorzystują swoich talentów.

Nie ma się zatem, co dziwić, że pracownicy z Azji są zadowoleni z tego, że przyjechali do naszego kraju. Przede wszystkim mogą się u nas rozwijać zawodowo i przy tym wszystkim sporo zarobić.

Jacy są pracownicy z Azji?

Warto zatrudniać pracowników z Azji już choćby i z tego powodu, że są zmotywowani, pracowici i zawsze uśmiechnięci. Azjata rzetelnie podchodzi do wykonywania swoich obowiązków. Nie narzeka na nadgodziny i pracę w weekendy, a wręcz przeciwnie – chętnie z nich korzysta, ponieważ widzi w nich szansę na większy zarobek.

Wśród Azjatów warto zwrócić uwagę na Filipińczyków – naród wyjątkowo pogodny, radośnie nastawiony do życia. W ich przypadku nie ma mowy o takich zachowaniach jak podkładanie świni czy uskarżanie się na warunki pracy. Nasi pracodawcy są z nich bardzo zadowoleni.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji?

Dla polskich przedsiębiorców procedury związane z zatrudnianiem obywateli z Azji są korzystne. Jednak nie zawsze tak było. Zmiana nastąpiła 01.07.2018 roku. Aż 197 zawodów w 20 profesjach zwolniono z testu rynku pracy. Polski pracodawca nie musi już uzyskiwać od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych na podstawie rejestru bezrobotnych i poszukujących pracy lub uzyskiwać informacji o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla niego. Co za tym idzie wydłużono listę zawodów dla Azjaty zatrudnionego w naszym kraju. Na jego przyjazd do Polski nasz pracodawca czeka także o 21 dni krócej niż dotychczas.

Wśród profesji zwolnionych z testu rynku pracy znalazły się między innymi zawody z branży budowlanej i IT.

Jak widzisz, zatrudniając pracowników z Azji możesz zyskać wykwalifikowaną kadrę i zapewnić sobie ciągłość funkcjonowania firmy. Dodatkowym plusem związanym z oferowaniem pracy Azjatom jest fakt, że są oni przypisani do jednego pracodawcy. Nie musisz się zatem obawiać, że konkurencja Ci ich podbierze. Zyskasz zatem zmotywowanych i lojalnych pracowników. Czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.