Co może robić freelancer

Praca freelancera

Określenie freelancer w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle co wolny strzelec i nie dotyczy tylko jednego zawodu, a kilka różnych, które można wykonywać zbierając zlecenia. Wraz ze wzrostem znaczenia Internetu w funkcjonowaniu społeczeństwa oraz firm, do tej spółki dołączyło jeszcze wiele nowopowstałych zawodów.

Zawody dla freelancera

Jest duży wybór w tym względzie i praktycznie w każdej branży można coś znaleźć. Kilka z nich jest jednak tak uniwersalnych, że można wykonywać zlecenia dla każdej firmy. Nie ma w tym wypadku ograniczenia dla rejonu czy kraju.

Grafik komputerowy

Tak naprawdę wystarcza nam do pracy komputer z dobrą kartą graficzną, do tego znajomość obsługi programu graficznego jak Adobe Photoshop czy Ilustrator i możemy brać zlecenia. Budując swoje portfolio warto brać zadania, które są i nie wybrzydzać. Obojętnie czy to będą niskolotne projekty worków reklamowych, czy plakatów na regionalne wydarzenia. Na początek trzeba wyrobić sobie opinię, aby z czasem móc przebierać.

Gdzie znajdować zlecenia?

Dużo introligatorni, jak i agencji btl szuka zleceniobiorców dla swoich projektów. Szczególnie przed uroczystościami państwowymi, wyborami czy imprezami masowymi. Warto szukanie zleceń zacząć od największych miast jak Kraków czy Warszawa, gdyż tam można wynegocjować lepszą cenę za zlecenie.

Copywriter

Duża wyobraźnia i umiejętność pisania zapewniają praktycznie od razu możliwość znalezienia zlecenia. W przeciwieństwie do grafika komputerowego, który ma możliwość pracy w praktycznie każdym przedsiębiorstwie, copywritera ogranicza znajomość danego języka. Jest dużo platform, które dają możliwość zbierania zleceń. Jednak z czasem możemy zostawić takie platformy na rzecz zleceń branych prosto od klienta. Często projekty wymagają połączenia wspólnych sił miedzy grafikiem i copywriterem, szczególnie w przypadku banerów reklamowych czy ekspozytorów kartonowych, na których należy umieścić odpowiednio sformułowane napisy reklamowe.

Specjalista PR

Obecnie PR w dużej mierze pracuje w sieci. Takie portale jak Facebook, Twitter czy Instagram dają duże możliwości budowania swojego zaplecza. Wiedza o tym co jest na topie, znajomość społeczności to praktyczny fach w ręku, wiele firm zatrudnia do prowadzenia swoich fanpejdżów właśnie freelancerów. Prowadzone profile, nawet prywatne są wizytówką i można je spokojnie wykorzystać jako swoje osiągnięcia w szukaniu zleceń.

Możliwość alternatywy daje nam większą pewność siebie, dlatego jeśli praca na etacie okazuje się mało satysfakcjonująca, można wykorzystać budując sobie równolegle markę pod zlecenia. Dużo osób, które mają już dość pracy na etacie decyduje się na tego typu działalność. Daje ona dużą swobodę ale też wymaga silnej samodyscypliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.