Rekrutacja do IT – jak szukać odpowiednich kandydatów?

Osoy w firmie zajmują się rekrutacja do IT

W dobie postępującej cyfryzacji i przenoszeniem działalności wielu biznesów do Internetu, a także rozkwitem e-commerce, pracownicy IT są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku – zapotrzebowanie na specjalistów rośnie we wszystkich województwach, choć wiadomo, że w jednych popyt jest mniejszy, w innych większy. W związku z tym przed pracodawcami chcących rekrutować pracowników właśnie z tego sektora stoi spore wyzwanie: jak szukać odpowiednich kandydatów do pracy w IT?

Headhunting a rekrutacja do IT

Sytuacja, w której dobry i doświadczony programista aktualnie szuka zatrudnienia, choć może się zdarzyć, jest raczej nieczęsta. Dlatego szukanie specjalistów IT przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi rekrutacyjnych – takich jak publikowanie ogłoszeń na stworzonych w tym celu portalach czy w mediach społecznościowych – może okazać się nie dość skutecznie. Za pośrednictwem tych mediów można bowiem dotrzeć jedynie do tej grupy pracowników, którzy aktywnie poszukują pracy, a nie do najlepszych w branży. Jeśli zatem chcesz zatrudnić pracownika IT o wysokich kompetencjach i odpowiednim doświadczeniu, bardzo pomocne może okazać się nawiązanie współpracy z agencją świadczącą usługi headhuntingu.

Headhunter znajduje najbardziej odpowiednich kandydatów, uprzednio uzgadniając z pracodawcą, jakie ma wymagania i szczegółowo określając pożądane kompetencje. Kontaktuje się wyłącznie z takimi osobami – wyjaśnia przedstawiciel agencji rekrutacyjnej Verita HR –  Zadanie firmy headhunterskiej nie kończy się jedynie na odegraniu roli pośrednika w poszukiwaniach kandydata. Jako że najbardziej pożądani na rynku pracownicy nie decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia wyłącznie w oparciu o zaproponowane wynagrodzenie, headhunterzy wytaczają inne argumenty, aby skłonić ich do rozważenia zmiany, m.in. budują pozytywny wizerunek potencjalnego pracodawcy.

I odwrotnie – headhunterzy, korzystając ze sprawdzonych i skutecznych narzędzi, mogą także dla swojego klienta pozyskać interesujące go informacje, dotyczące nie tylko przeszłości zawodowej kandydata, ale także różnych jego cech psychologicznych, by pracodawca mógł ocenić, czy rzeczywiście jest to pracownik, który sprawdzi się w jego firmie.

Outsourcing IT – korzystny dla pracodawców

Innym ciekawym i korzystnym dla pracodawców pomysłem na pozyskanie odpowiednich kandydatów jest outsourcing usług IT. To doskonały sposób, by nawiązać współpracę ze specjalistą, którego konkretne kompetencje i umiejętności są pożądane w firmie. Niejednokrotnie w ogłoszeniach o pracę pojawia się enigmatyczne sformułowanie: „poszukiwany specjalista ds. IT”, bez uszczegółowienia, jakie obowiązki będą spoczywać na kandydacie. Tak mało precyzyjny komunikat może prowadzić do nieporozumień – a nieudana rekrutacja oznacza ostatecznie zmarnowane pieniądze pracodawcy, a także czas i zaangażowanie obu stron. Kogo szukasz: twórcy aplikacji mobilnych? Specjalisty programowania w języku Java? Kogoś, kto zadba o bezpieczeństwo sieci Twojej firmy, pracownika Help Desku, fachowca od baz danych? Musisz liczyć się z tym, że jedna osoba raczej nie podoła wszystkim tym zadaniom. Branża IT charakteryzuje się wysokim stopniem specjalizacji. Dlatego outsourcing konkretnych usług IT często okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Jak najbardziej – możesz mieć ogromny dział IT, w którym wielu specjalistów w konkretnej dziedzinie będzie przeprowadzać czynności informatyczne. Warto jednak pamiętać, że są to ogromne koszty – zarówno rekrutacji, jak i (przede wszystkim) samego zatrudnienia. Ponadto skompletowanie tak dużej organizacji jest bardzo czasochłonne. Inna rzecz, jaką trzeba mieć na uwadze, to to, że na etapie rozmów kwalifikacyjnych i samego zatrudnienia nie można mieć pewności, czy rekrutowana osoba faktycznie sprawdzi się na stanowisku, a jej zwolnienie automatycznie przecież będzie oznaczało brak potrzebnego pracownika.

Na czym polega outsourcing usług IT?

Outsourcing usług IT należy rozumieć przede wszystkim jako zlecanie zewnętrznym specjalistom wykonywania różnych usług informatycznych, prac programistycznych, opieki nad firmowym systemem informatycznym lub administrowania jego oprogramowaniem, ale nie tylko. Outsourcing IT to również powierzanie zdalnemu zespołowi programistów realizacji części segmentów – np. opracowania kodu źródłowego. Możliwości jest wiele, a usługa jest dość elastyczna – dużo zależy tutaj od potrzeb pracodawcy i charakteru prowadzonej przez niego działalności.

Z outsourcingu IT najchętniej korzystają firmy pracujące właśnie w tej branży, które nie mają na tyle rozbudowanej kadry, by móc realizować wszystkie zlecenia od ich klientów. Usługa jest dla nich bardzo korzystna, bo dzięki skorzystaniu z niej nie muszą ograniczać przyjmowania kolejnych zamówień i działać bez przestojów – outsourcing usług informatycznych pozwala przedsiębiorstwu nie narażać się na straty wizerunkowe i destabilizację  biznesu. Zlecenie wykonania usług IT zewnętrznym specjalistom ponadto pomaga zwiększyć wydajność firmy – pracownicy, czy to zdalnie, czy stacjonarnie, gwarantują ciągłość dostarczania usług, bez opóźnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.