Praca w IT bez dyplomu? To możliwe.

Osoby siedzące przy stole z laptopami przed sobą

Blisko pół miliona pracowników w całej Polsce pracuje w branży IT. Czy wszyscy mają wykształcenie kierunkowe? Nie. Co trzeba zatem zrobić, aby zacząć pracę w branży bez kierunkowego wykształcenia? Podpowiadamy.

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT od wielu lat rośnie. Średnia ilość ogłoszeń o poszukiwaniu specjalistów w popularnych serwisach dobija nawet 100 tys. rocznie. Chociaż informatyka należy do najchętniej wybieranych kierunków w ostatnich czterech latach, to na skutek niżu demograficznego ilość osób kończących studia nie pokrywa zapotrzebowań rynku. Deficyt jest znaczny.

 Gdzie pracują specjaliści IT

Z kolei praca w IT nie wiążę się już tylko z pracą w specjalistycznej agencji. Także firmy z innych branż chcą mieć na pokładzie własnych specjalistów IT.

Nie każdy specjalista IT to programista z dyplomem wyższej uczelni technicznej. Nawet jedna trzecia programistów to osoby, które ukończyły jedynie specjalistyczne kursy i nie mają kierunkowego wykształcenia. Warto jednak wiedzieć, że wśród poszukiwanych specjalistów z branży IT są nie tylko programiści. Aby pracować, w IT wcale nie trzeba znać żadnego języka programowania.

 Praca w IT nie tylko dla programistów

Wcale nie mniej ważną częścią sektora IT jest administracja oraz zarządzanie projektami. Choć obydwa obszary wymagają pewnej wiedzy, to nie są to zawody związane stricte z aspektami technicznymi. Specyfika projektów w branży I wymaga doskonałego zarządzania. Złotym standardem branży jest uporządkowanie projektu w strukturę zwaną Scrum. Certyfikat Scrum może uzyskać każdy, kto ukończy kurs i nie jest do tego wymagane techniczne wykształcenie. Kolejne etapy wtajemniczenia wymagają jednak sporego zaangażowania, wiedzy i przede wszystkich finansów – każdy kurs z kilku etapowego systemu to koszt kilku tysięcy złotych.

 

W branży IT potrzebni są również testerzy. To osoby, które testują oprogramowanie, aplikacje i inne produkty w poszukiwaniu niedociągnięć, wad i miejsc, które można ulepszyć. Tutaj nie jest wymagane doświadczenie czy specjalistyczna wiedza. Niezbędna jednak będzie ciekawość, zainteresowanie branżą oraz umiejętność analizowania tego typu produktów. Kurs na certyfikowanego testera jest dość krótki (do trzech dni w wersji stacjonarnej). Ceny kursów zaczynają się od kilkuset złotych.

 

Kolejnymi zawodami, które są niezbędne w IT jest UX designer i technical writer. Specjalista User Experience odpowiedzialny jest za to, aby produkty pracy programistów były ergonomiczne i przyjazne człowiekowi. Chodzi o to, aby zaprojektować lub analizować już istniejące produkty pod kątem użyteczności – nawyków użytkowników ich naturalnych skłonności. User Experience Specialist lub Designer stawia sobie za cel takie projektowanie, by użytkownik wykonywał sprawnie bez trudności czynności, których od niego oczekujemy. Mowa tu szczególnie o zakupach w e-commerce.

 

Technical copywriter to osoba pisząca instrukcje, komunikaty, specyfikacje techniczne. Musi nie tylko doskonale władać językiem polskim (a zwykle także angielskim), ale także znać technologię na tyle, żeby móc zrozumiale o niej pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.