Od czego zależy zdolność kredytowa?

Para w banku sprawdza swoja zdolność kredytową

Banki oraz firmy pożyczkowe analizują zdolność kredytową klienta, zanim podejmą decyzję dotyczącą udzielenia kredytu. Na tej podstawie sprawdzają, czy potencjalny kredytobiorca będzie miał możliwość spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w określonym terminie. Jeżeli dana osoba spełnia pewne wymogi, istnieje duża szansa, że uzyska korzystną ofertę. Od czego zależy zdolność kredytowa?

Na czym opiera się zdolność kredytowa?

Każdy bank stosuje inne metody do analizy zdolności kredytowej klienta. Zdolność kredytowa informuje, czy wnioskodawca dysponuje odpowiednimi środkami do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. W tym celu analizie poddaje się pewne wyznaczniki. Jedną z najważniejszych ról odgrywają dochody klienta. Pod uwagę jest brane źródło dochodów oraz ich wysokość. Ponadto należy sprawdzić, czy dana kwota wpływa na konto wnioskodawcy regularnie. Dotyczy to wynagrodzeń udokumentowanych umową, ale też emerytury, renty czy dochodów z wynajmu mieszkania.

Na uzyskanie atrakcyjnej oferty największe szanse mają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Mimo to kredyt z umową zlecenia jest możliwy. W tym przypadku szczególnie ważna jest historia kredytowa wnioskodawcy. Zdolność kredytowa zależy także od tego, czy w przeszłości klient spłacił zobowiązanie w ustalonym terminie. Świadczy to o wiarygodności finansowej wpływającej na otrzymanie niższego oprocentowania.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Zdolność kredytowa jest podporządkowana nie tylko historii kredytowej, ale również aktualnym zobowiązaniom finansowym. Instytucje analizują obecne zadłużenia klienta, czyli koszty utrzymania domu, liczbę utrzymywanych osób i stałe wydatki. Na korzyść kredytobiorcy wpływa spłacenie wszystkich zobowiązań przed złożeniem wniosku. Banki oraz firmy pożyczkowe przygotowują charakterystykę klienta uwzględniającą m.in. jego stan cywilny, wiek, wykształcenie czy posiadanie samochodu. Analiza zdolności kredytowej wpływa na uzyskanie atrakcyjnej oferty.

Nie oznacza to jednak, że osoby niespełniające pewnych warunków, nie mają możliwości uzyskania pożyczki. W tym celu korzystają z usług doświadczonych specjalistów, np. pośrednika kredytowego dFinance.pl, który pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Emeryci, renciści czy pracownicy zatrudnieni w oparciu o tzw. umowy śmieciowe również mają szansę na uzyskanie atrakcyjnej oferty. Eksperci dążą do wynegocjowania korzystnych warunków umowy, niewymagających wielu formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.