Jak projekty aktywizacji zawodowej pomagają osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy?

Praca osób niepełnosprawnych

Praca w życiu człowieka zajmuje znaczną i ważną część. Jest ona nie tylko źródłem dochodu, ale również stałą częścią każdego dnia, bo przecież w pracy spędzamy większą część naszego życia. Możliwość rozwoju zawodowego jest nie tylko motywacją do pracy, ale również sprawia, chcemy piąć się wyżej po szczeblach kariery do osiągnięcia satysfakcjonującego dla nas poziomu. Natomiast jak to jest w przypadku osób niepełnosprawnych? Jak działania państwa pomagają im w znalezieniu pracy?

Znaczenie pracy dla osób z niepełnosprawnością

Z perspektywy jednostki praca jest ważnym elementem życia. Natomiast dla osób niepełnosprawnych możliwość i posiadanie pracy są wyjątkowo cenionymi wartościami. Dla nich praca ma dużo większe znaczenie niż zwykle. Daje im poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie i swoich możliwości, podnosi na duchu, umożliwia normalne funkcjonowanie wśród ludzi. A i miło popatrzeć na człowieka uśmiechniętego i zadowolonego z tego co robi. Wiadomo, że praca jest pewnego rodzaju wyznacznikiem jakości życia. Pochodną zatrudnienia są:

  • fizyczny i materialny dobrostan;
  • umiejętności personalne;
  • możliwość niezależności od innych;
  • rozwój osobisty;
  • samostanowienie.

Dzięki usamodzielnieniu, jakie następuje poprzez pracę, osoby niepełnosprawne zyskują wyższą samoocenę. Co przekłada się na większą wiarę w siebie i sukces w życiu, w stosunku do osób niepełnosprawnych nieaktywnych zawodowo. Ważny jest również aspekt materialny, który daje możliwość korzystania z dóbr ogólnodostępnych społeczeństwu. Osoby niepełnosprawne również podkreślają, że praca jest możliwością rozwoju swoich talentów, ale też ważne jest otrzymywanie pieniędzy uczciwie zarobionych.

Osoba niepełnosprawna w pracy
https://www.pexels.com/

Projekty aktywizujące zawodowo

Aktywizacja zawodowa ma na celu pomoc osobom, z różnych powodów nie mogących znaleźć pracy.  Zbyt niskie kwalifikacje czy brak ofert w danym zawodzie skutecznie utrudniają pozbycie się statusu osoby bezrobotnej. Problemy ze znalezieniem stanowiska mają również osoby z niepełnosprawnościami.  Są to kwestie związane nie tyle z brakiem ofert pracy, co z kontaktami społecznymi, barierami technicznymi czy stereotypami. Jednak obecnie powstaje coraz więcej projektów, które mają na celu zachęcić pracodawców do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Sam fakt takiego zatrudnienia przynosi wiele korzyści pracodawcy i nie chodzi tu tylko o mniejsze koszty etatu. Wpływa to pozytywnie na wizerunek firmy, atmosferę oraz zyskanie wartościowego pracownika.

Sposoby aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych to:

  • staże,
  • pośrednictwo pracy,
  • szkolenia,
  • doradztwo zawodowe.

Jedną z fundacji prężnie włączających się w działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych jest Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia. Współtworzy ona stanowiska pracy w Grupie ERGO Hestia oraz w innych firmach i instytucjach. Dzięki specjalistycznemu zespołowi, osoby niepełnosprawne uczą się jak być konkurencją dla innych na rynku pracy, jak budować i rozwijać swoje umiejętności i nie skupiać się na ograniczeniach. Fundacja również realizuje projekty polegające na współpracy z pracodawcami, uczelniami i szkołami, które promują otwarte i przyjazne postawy wobec osób niepełnosprawnych. Więcej o projektach i fundacji dowiesz się ze strony https://www.integralia.pl/ .

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.