Gdzie najlepiej wyjechać do pracy za granicę? Doradzamy co wziąć pod uwagę podejmując decyzję

Praca za granicą

Europa Zachodnia oferuje Polakom świetną okazję do zdobycia nowych doświadczeń, nauki języka oraz godnego życia. Jest opłacalna pod względem finansowym i umożliwia zgromadzenie oszczędności. Każdy, kto decyduje się na wyjazd za granicę stanie przed decyzją – który kraj migracji wybrać? Jeżeli również planujesz poszukiwanie zatrudnienia poza ojczyzną, oto kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Zarobki za granicą vs koszty życia

Jednym z pierwszych powodów, dla którego większość osób decyduje się na wyjazd za granicę, są większe zarobki. W zachodnich krajach Europy można niekiedy otrzymać trzykrotnie większą pensję, za tę samą pracę. Na przykład w Belgii, pensja kierowcy ciężarówki wynosi pomiędzy 1400 – 2100 euro netto miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia jest adekwatna do stażu pracy w danej firmie. W Niemczech osoba bez kwalifikacji może z powodzeniem cieszyć się wypłatą w wysokości 2000 euro netto. Jednak trzeba sobie uświadomić, że wysokie zarobki to nie wszystko, co się liczy.

Należy przede wszystkim przeanalizować koszty życia kraju, do którego chcesz się udać. Życie w większych miastach, takich jak Amsterdam czy Berlin będzie wiązało się z bardzo wysokimi kosztami utrzymania. Sam czynsz za nieumeblowane mieszkanie w Amsterdamie może wynosić nawet 700 euro miesięcznie.

Rozważając pracę sezonową najlepiej skorzystać z agencji tymczasowego zakwaterowania. Zapewni to dobry start w nowym miejscu i będzie o wiele bardziej opłacalne pod względem finansowym.

Wymiar pracy w danym kraju

Każdego ucieszy wysoka pensja, ale czy poświęcenie w tym celu życia osobistego to dobry pomysł? Przed wyborem gdzie najlepiej wyjechać do pracy, warto przeanalizować wszelkie kwestie związane z wymiarem pracy w tym kraju. Zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • średni tygodniowy wymiar pracy,
  • przepisy dotyczące nadgodzin,
  • przysługujące Ci dni urlopu.

Belgowie bardzo cenią sobie tak zwany work-life balance, dlatego w tym kraju średni tydzień pracy trwa około 38 godzin. Najwięcej czasu spędza w pracy przeciętny Islandczyk, bo wynosi to około 43 godzin tygodniowo.

Opieka zdrowotna w zatrudnieniu za granicą

Lepiej sprawdzić zasady działania opieki zdrowotnej w kraju, do którego chcesz się udać. Losowe sytuacje mają to do siebie, że nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Nigdy nie wiesz, kiedy wizyta u lekarza będzie konieczna. Z reguły kraje zachodnio-europejskie mają dość przystępny system opieki zdrowotnej. Jednak czasami procedury uzyskania ubezpieczenia lub pokrycie kosztów leczenia bywa skomplikowane, dlatego warto się tym zainteresować, będąc jeszcze w Polsce.

Standard życia za granicą

Większość ludzi, którzy decydują się na wyjazd za granicę, nie bierze pod uwagę pewnych istotnych kwestii. Przewaga skupia się tylko i wyłącznie na pracy, a nie bierze pod uwagę swojego czasu wolnego. Przecież zaspokojenie podstawowych potrzeb i czas na relaks są równie ważne. Warto zatem przed wyjazdem poczytać o jakości życia, kulturze czy przekonaniach danego kraju. Przeanalizuj, jak lokalni mieszkańcy spędzają czas wolny, jakie jedzą potrawy i czy są w tym mieście jakieś wydarzenia kulturowe i imprezy okolicznościowe.

Poczytaj również o światopoglądzie i przekonaniach kulturowych w danym regionie. Niestety, nie wszystkie kraje są tak otwarte na imigrantów jak Francja czy Holandia. Niektóre te informacje mogą teraz wydawać Ci się nieistotne, ponieważ planujesz przecież głównie zarobić pieniądze. Jednak planując wyjazd długoterminowy, mogą być naprawdę przydatne.

Informacje te możesz znaleźć na przeróżnych forach i portalach poświęconych polskim społecznościom za granicą. Są to specjalne strony, na których polscy imigranci wymieniają się doświadczeniem i informacjami na temat życia w danym kraju. Może to być również dobre miejsce do nawiązania nowych znajomości. Praca za granicą połączyła mnóstwo Polaków. Pamiętaj, że większość tych osób przechodziła dokładnie to, co Ciebie czeka. Chętnie służą pomocą i wsparciem.

źródło zdjęcia: freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.