Executive Search – jak wygląda współpraca rekrutera i pracodawcy?

Executive Search

Wiele firm potrzebuje wybitnego specjalisty „na teraz”. Jednak znalezienie prawdziwych ekspertów trwa. Najczęściej są oni już bowiem pracownikami innych firm. Dlatego dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest rekrutacja bezpośrednia, inaczej Executive Search. Przebieg procesu z wykorzystaniem tego rozwiązania jest nie tylko mniej wymagający, ale i krótszy.

Na dobry Executive Search składa się profesjonalizm i doświadczenie rekruterów. Najlepsi poszukują najlepszych. Nie ma tu miejsca na błędy czy pomyłki. W rekrutacji bezpośredniej istotny jest każdy etap i krok podjęty zarówno przez rekrutera, jak i klienta (pracodawcę). Wszelkie niedomówienia i nieścisłości będą działać jedynie na szkodę procesu rekrutacji, a w konsekwencji działalności firmy.

Idealny kandydat = talent

Poszukiwanie świetnych specjalistów, z dużym doświadczeniem, którzy docelowo mają piastować wysokie stanowiska kierownicze, to nie lada wyzwanie dla pracodawców. Z pomocą przychodzą jednak przedstawiciele firm rekrutacyjnych. Oferują oni wykorzystanie potencjału rozwiązania, jakim jest Executive Search. Metoda ta należy do najszybszych i najskuteczniejszych sposobów przeprowadzania rekrutacji specjalistów. Prawdziwe talenty znajduje się tu, docierając do nich bezpośrednio. Rekruterzy wykorzystują do tego wszelkie możliwości i dostępne kanały. Executive Search daje ponadto gwarancję dokładnego zbadania trendów panujących w danej branży i wartości rynkowych podobnych stanowisk.

Czym jest Executive Search?

Executive Search to w dużym skrócie proces rekrutacji kandydatów na stanowiska najwyższego szczebla poprzez bezpośrednie dotarcie do nich. Za pomocą poszukiwania kierowanego werbuje się do pracy zwykle specjalistów wysokiej klasy, managerów, dyrektorów czy kierowników. Najwyższe stanowiska kierownicze lub te, których obsadzenie wymaga posiadania przez kandydata szczególnych umiejętności czy kwalifikacji, są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dlatego też w przygotowaniu i przebiegu rekrutacji warto skorzystać z usług profesjonalnych rekruterów.

To rozwiązanie pozwala na zastosowanie w procesie rekrutacji wszelkich zasad specjalistycznego headhuntingu. Rekruterzy wyszukują na rynku branżowym nie tylko bezrobotnych kandydatów o potrzebnych kwalifikacjach, ale i tych, którzy pracują obecnie w innych firmach. Wykorzystując metody, narzędzia i techniki rekrutacji, jakie mają do dyspozycji, nakłaniają specjalistów do zainteresowania się oferowanym przez nich stanowiskiem. Powinni zatem zostawić sobie miejsce do ewentualnych negocjacji. Warto wcześniej wstępnie ustalić ich przebieg z pracodawcą.

Zadania rekrutera

Do każdego zlecenia i projektu rekruter przygotowuje się indywidualnie. W firmie Sowelo Consulting oferującej Executive Search odpowiednio selekcjonuje się i weryfikuje wszystkie oferty kandydatur. Headhunterzy wykorzystują nagromadzone przez lata doświadczenie oraz sieci wzajemnych kontaktów i powiązań. Posiadana przez nich baza danych jest na tyle bogata, że zwykle wystarczy, że skontaktują się z wybranymi z niej kandydatami i znajdą kilka odpowiednich kandydatur. Czasami konieczne jest jednak wyjście do potencjalnych pracowników. Rekruterzy korzystają tu z nowoczesnych narzędzi i możliwości technologicznych. W celu inicjowania kontaktu wykorzystują aktywność na profilach społecznościowych, komunikatorach, blogach branżowych. Osobiście spotykają się z kandydatami podczas eventów, konferencji i innych wydarzeń.

Weryfikując zdolności pracownika, zwracają uwagę nie tylko na to, co on sam przedstawia im podczas przeprowadzanych rozmów. O doświadczeniu kandydata najlepiej świadczą jego osiągnięcia i dotychczasowa ścieżka kariery zawodowej. Wystarczy szczegółowy research, by szybko zorientować się, czy zdolności kandydata odpowiadają wymaganiom pracodawcy.

Zwykle headhunter wybiera ostatecznie kilka najlepszych kandydatur. Umawia spotkanie twarzą w twarz z pracodawcą, w którym najczęściej bierze udział. Służy pomocą i radą, czuwa nad przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej. Coraz częściej spotykaną i dobrą praktyką jest to, by po zakończonym procesie rekrutacyjnym wysłać odpowiedź zwrotną (tzw. feedback) kandydatom, których nie wybrano. Pomaga to w budowaniu stabilnego i pozytywnego Employer Brandingu firmy.

Executive Search Kraków

Rola pracodawcy

Korzystając z usług zewnętrznych firm rekrutacyjnych, pracodawca nie traci możliwości kontroli procesu rekrutacji. Co więcej, jego rola nie ogranicza się jedynie do biernego oczekiwania na kandydatów. By znaleźć ideał, konieczna jest ścisła współpraca rekrutera z klientem, czyli pracodawcą.

Początkowo rekruter wraz z nim określa bowiem szczegółowy profil kandydata, Zawarte są w nim wszelkie informacje niezbędne w celu odnalezienia najlepszej kandydatury na potencjalnego pracownika. Warto zastanowić się nad konkretami. Pracodawca za pomocą profilu opisuje nie tylko preferowane przez siebie i zespół pracowniczy wykształcenie czy doświadczenie kandydata. Obecnie równie ważne są tzw. kompetencje miękkie, czyli osobowość pracownika, cechy jego charakteru, wysoka kultura osobista. Dzięki prawidłowo wykonanej analizie potrzeb przedsiębiorstwa możliwe staje się perfekcyjne wskazanie wszystkich wymagań dotyczących przyszłych kandydatów. Rekruter rozpoczyna poszukiwania, polegając właśnie na wyobrażeniach i preferencjach pracodawcy. W celu znalezienia najlepszych z najlepszych posługuje się Executive Search, czyli poszukiwaniem kierowanym.

Podczas przygotowywania i przebiegu procesu rekrutacyjnego zdarza się jednak i tak, że cele i priorytety przedsiębiorstwa zmieniają się. Choć są to rzadkie sytuacje, konieczna jest wtedy zmiana wykonanego dotychczas profilu kandydata. Również realia na rynkach branżowych są różne i podlegają dynamicznym zmianom. Czasami oczekiwania pracodawcy są zbyt wygórowane, a czasem zbyt niskie. Zadaniem rekrutera jest w porozumieniu z klientem stworzyć odpowiedni kompromis. Ten da szansę na podjęcie negocjacji.

Pracodawca ma wgląd w przebieg procesu rekrutacji na każdym etapie jego trwania. Ma pełną kontrolę nad działaniami podejmowanymi przez rekruterów. Najczęściej jednak klienci nie ingerują w przygotowanie i przebieg procesu. Skoro oddali jego organizację w ręce fachowców, mogą być spokojni. Headhunter dostarcza pracodawcy raporty, które mają pomóc mu zrozumieć, w jaki sposób przebiega rekrutacja i oszacować, jak długo jeszcze potrwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.